Main Photo
Informacje o zmarłym
Eugeniusz Konachowicz (ur. 20 lutego 1926 w Kleszczelach, zm. 21 września 2018 w Białymstoku) – polski duchowny prawosławny, ksiądz mitrat Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Przyszedł na świat w Kleszczelach jako syn Jana i Anny. Ukończył technikum rolnicze i następnie rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W latach 1947–1949 niósł posługę w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. W latach 1949–1971 był dyrygentem-psalmistą w rodzinnych Kleszczelach, jednocześnie udzielając się jako nauczyciel śpiewu i języka cerkiewnosłowiańskiego. 18 czerwca 1951 poślubił Marię Noskowicz. 15 marca 1970 przyjął święcenia diakońskie, zaś 22 marca tego samego roku święcenia kapłańskie z rąk biskupa białostocko-gdańskiego Nikanora (Niesłuchowskiego). Zaraz po święceniach został proboszczem parafii w Jurowlanach w dekanacie sokólskim, zaś w latach 1971–2004 był proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jałówce w dekanacie gródeckim. Jako proboszcz doprowadził między innymi do wybudowania dzwonnicy wraz ze świątynią według projektu prof. Aleksandra Grygorowicza, a także rozbudowy i poświęcenia kaplicy św. Mikołaja w Bachurach. Był wieloletnim kapelanem Domu Spokojnej Starości w Jałówce. W latach 1951–2004 był katechetą w licznych miejscowościach na terenie diecezji w tym Kleszczelach, Jurowlanach, Jałówce, Wiejkach, Podozieranach, Łuplance Starej, Zaleszanach, Zubrach, Cisówce, Nowosadach oraz Szymkach. W 2004 ze względów zdrowotnych na własną prośbę przeszedł w stan spoczynku i wraz z żoną zamieszkał w Białymstoku (od 2018 był rezydentem Parafii Prawosławnej św. Apostoła Jana Teologa w Białymstoku). Ksiądz Konachowicz był również poza działalnością duszpasterską i katechetyczną autorem dwóch kompozycji melodii utworów liturgicznych.

Za swoją posługę duchowną i działalność katechetyczną był wielokrotne nagradzany. W 1999 otrzymał prawo noszenia mitry. W 2016 przy okazji obchodów 90-urodzin, ks. Eugeniusz Konachowicz został odznaczony przez abp. Jakuba (Kosticzuka) w imieniu św. Soboru Biskupów PAKP – Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia w uznaniu za zasługi dla Cerkwi.

Zmarł 21 września 2018 w Białymstoku wracając z liturgii w dniu Święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. W momencie poprzedzającym śmierć był najstarszym duchownym Kościoła prawosławnego w Polsce.

źródło: wikipedia